Wioska Mnicha

Welcome to Rustic!

Wioska Mnicha

Kuźnia Urafors

Krzysztof Mnich – właściciel Muzeum siekier usytuowanego w Wiosce Mnicha zgromadził w swoich zasobach ponad 1000 siekier z kilkudziesięciu krajów świata. Między innymi poniższej marki.

Kuźnia Urafors: Tradycja i rzemiosło spotykają się w Szwecji

W głębokim lesie, na malowniczych terenach Szwecji, znajduje się jedno z najbardziej znanych miejsc rzemieślniczych w kraju – Kuźnia Urafors. To magiczne miejsce przyciąga zarówno miłośników tradycyjnego rzemiosła, jak i turystów z całego świata, którzy pragną poznać sztukę kowalstwa w autentycznym otoczeniu.

Kuźnia Urafors ma długą historię sięgającą XVII wieku. Znajduje się w regionie Västergötland i od stuleci była ważnym centrum produkcji żelaza. Początkowo służyła głównie do wytwarzania narzędzi i innych przedmiotów codziennego użytku. Jednak wraz z rozwojem technologii i industrializacją, rola kuzni zmniejszyła się i w końcu została opuszczona.

W 1988 roku trzech entuzjastów, kowali Sven-Åke Carlsson, Lars Erik Hedin i Carl-Henrik Frick, postanowiło przywrócić dawny blask kuźni. Zaczęli odrestaurowywać budynki i przywracać maszyny do działania. Ich celem było zachowanie tradycji kowalstwa i przekazanie go przyszłym pokoleniom.

Obecnie Kuźnia Urafors jest nie tylko miejscem produkcji, ale także centrum edukacyjnym, gdzie kowale z całego świata przyjeżdżają uczyć się i doskonalić swoje umiejętności. Warsztaty i szkolenia organizowane przez kuźnię przyciągają zarówno początkujących, jak i doświadczonych kowali, którzy pragną zgłębić tajniki tego rzemiosła.

W Kuźni Urafors tradycyjne techniki kowalstwa są pielęgnowane i przekazywane z pokolenia na pokolenie. Kowale pracują na autentycznych młotach i kowadłach, korzystając z metod, które zostały stosowane wieki temu. Każdy przedmiot wykonany w kuźni jest unikatowy i wykonany ręcznie z dbałością o najmniejsze detale.

Kuźnia Urafors jest także popularnym miejscem dla turystów, którzy chcą poznać szwedzkie dziedzictwo rzemieślnicze. Odwiedzający mogą obserwować kowali w pracy, uczestniczyć w warsztatach i zakupić wyjątkowe przedmioty wykonane w kuźni. To nie tylko unikalna okazja do zobaczenia rzemiosła w praktyce, ale także sposobność do zakupu oryginalnych i niepowtarzalnych pamiątek.

Wioska Mnicha zaprasza do Muzeum siekier, w którym odnajdziemy mnóstwo egzemplarzy siekier z całego świata.

Comments are closed.